м. Запоріжжя
м. Запоріжжя
Про послуги Методика відбору зразків

Більше інформації про послугу

 • Аналіз ґрунту
 • Аналіз торфу
 • Аналіз добрив
 • Аналіз води
 • Ентофітопатологічний аналіз
 • Рекомендації

Показник

N
P
K
pH (водної та сольової витяжок)
обмінні основи (Ca, Mg)
Електропровідність
Зольність
Вміст хлору (Cl)
Рухомі форми заліза (Fe)
Вологість

Опис показника

N (азот) – це один із елементів живлення, що необхідний рослині на всіх етапах росту і розвитку та впливає на формування урожаю. Цей макроелемент використовується рослиною для синтезу білків та побудови нових клітин.

Розрізняють нітратну (NO3) та амонійну (NH4) форму азоту, які дають можливість встановити забезпеченість рослин цим елементом на різних фазах розвитку. На основі результатів аналізу торфу, субстрату чи тепличного грунту на вміст мінерального азоту визначають норми та форми внесення азотних добрив.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7947:2015, ДСТУ 7946:2015, ДСТУ 7629:2014, ДСТУ 7630:2014.

P – один з основних елементів живлення рослин, що визначає можливість розвитку рослини, рівень забезпечення азотного живлення, перебігу біохімічних реакцій, формування генеративних органів.

В аналізі визначають вміст рухомого фосфору (доступного для рослин на даний момент) та валовий вміст (загальний обсяг елемента). На основі результатів аналізу торфу, субстрату чи тепличного грунту на вміст фосфору визначають норми та форми внесення фосфорних добрив.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7628:2014, ДСТУ 7865:2015.

K – макроелемент, який відповідає в рослині за процеси дихання, фотосинтезу, енергетичного обміну, синтезу білків та вуглеводів, фосфорного обміну.

На основі результатів аналізу торфу, субстрату чи тепличного грунту на вміст калію визначають норми та форми внесення калійних добрив.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7626:2014, ДСТУ 7865:2015.

Розрізняють:
pH водної витяжки – актуальна кислотність, яка, в першу чергу, впливає на розвиток рослини: визначає придатність торфу, субстрату чи тепличного грунту для конкретної культури, доступність елементів живлення для рослини, сприятливість для розвитку.
pH сольової витяжки – впливає на взаємодію торфу, субстрату чи тепличного грунту з добривами та визначає необхідність внесення меліорантів.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7882:2015, ДСТУ 7625:2014.

Обмінні основи (Са, Mg) – показник, який визначає ступінь впливу кислотності (pH) ґрунтового розчину на властивості торфу, його фізичну структуру, процеси мінералізації та розкладення органічних речовин, доступність для рослин елементів живлення, інші властивості. Показник базується на насиченості торфу позитивно зарядженими катіонами кальцію та магнію.

На основі даних, отриманих в результаті аналізу, з’являється можливість корегувати не лише наявність елементів живлення в торфі, але і його властивості (волого- та повітропроникність, активність мікробіологічних та хімічних процесів, доступність елементів живлення для рослин та інше).

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7631:2014.

Електропровідність (ЕС) – показник, на основі якого оцінюють ступінь засоленості торфу, субстрату чи тепличного грунту. Високий рівень електропровідності призводить до пригнічення розвитку рослин, послаблення поглинаючої здатності, падіння тургору (в’янення листя).

Аналіз проводиться згідно ДСТУ EN 13038:2005.

Зольність – параметр, який визначає частку мінеральних сполук у торфі. Представляє собою співвідношення маси золи, яка залишається від спалювання торфу до його початкової маси. Про гарну якість свідчить показник зольності в діапазоні 35-50%.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7942:2015.

 

Вміст хлору (Cl) – показник, який визначає наявність хлору в торфі, субстраті чи тепличному грунті.

Поглинання і накопичення рослиною хлору призводить до погіршення процесів утворення хлорофілу (знижується активність фотосинтезу), зменшення урожайності та погіршення якості продукції. Особливо чутливими до надлишку хлору є молоді рослини. Граничною допустимою нормою хлору в торфі є 0,1%.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ 7633:2014.

 

Рухомі форми заліза (Fe) – показник, який впливає на властивості торфу. Концентрація розчиненого рухомого заліза впливає на швидкість мінералізації, утворення недоступних для рослин сполук, буферність, активність хімічних та мікробіологічних процесів. Залізо в торфі перебуває в різних формах (Fe2+, Fe3+). Встановлення форм та їх концентрацій дає змогу встановити придатність торфу до вирощування рослин та його характеристики, які визначають рекомендації стосовно використання добрив та меліорантів.

 

Вологість – відношення вологи, яка утримується в торфі чи субстраті, до загальної його маси. Розраховується у %. Дає можливість встановити натуральну вологість перед  використанням.

Аналіз проводиться згідно ДСТУ EN 13040:2005.

 

Часті запитання

 • Скільки часу потребує аналіз?

  Комплексний аналіз торфу займає 5-10 днів.

  Детальну інформацію про відбір зразків можна подивитись тут.

 • Як правильно відбирати зразки?

  Детальну інформацію про відбір зразків можна подивитись тут.

 • В який період року найдоцільніше робити аналіз ґрунту?

  Відбір зразків торфу можна проводити впродовж всього року.

  Детальну інформацію про відбір зразків можна подивитись тут.

 • Як відправити зразки?

  Зразки відправляти у м. Запоріжжя на відділення Нової Пошти №46
  (отримувач — “Лабораторія Аркас”).
  тел. +38 (091) 316-64-95.

  Детальну інформацію про відбір зразків можна подивитись тут.